Turi i Alpeve Shqiptare

Exploroni Alpet Shqiptare ne nje tur 3 ditor

Bazuar ne eksperiencat tona dhe ne kerkesat tuaja vendosem ti shtojme listes se mundesive qe ne ofrojme dhe nje tur tjeter qe do konsistoje sigurisht ne eksperienca te paharrueshme qe startojne ne qytetin e Shkodres e finalizohen ne piken turistike te Thethit.

Nisja

Turi 3 ditor fillon me nisjen nga qyteti i bukur i Shkodres, heret ne mengjes (6:30am) , nga ku udhetojme me furgon drejt Komanit, ne nje udhetim qe zgjat deri ne oren 8:30am, ku na pret nje kafe e shijshme dhe trageti Berisha destinacioni i te cilit eshte Fierza.

Lundrojme pergjate liqenit rreth 2 ore e 30 min (9:00am-11:30am) duke shijuar cdo detaj te pamjes piktoreske qe na ofrohet nga natyra e mrekullueshme, nga ajri i paster dhe i fresket, nga ngjyrat e panorames e nga uji i kristalte.

Pas mberritjes ne Fierze nisemi me furgon drejt lugines, majave, e lumit te Valbones, ku eshte shtruar per ne dreka me ushqime tradicionale te gatuara nga duart e grave malesore qe ruajn zakonet e parardhesve te tyre sot e kesaj dite.

Pas drekes se bollshme vazhdojme me eksplorimin e zones deri ne te errur, e me pas kthehemi ne bujtine per te shijuar ushqimet e darkes dhe kenget e bukura me cifteli e lahute te shoqeruara nga cicerimat e zogjeve.

Kemi mbyllur keshtu diten e pare te turit per tu zgjuar heret diten tjeter sepse na pret nje rruge e gjate neper rrugen qe lidh Valbonen me Thethin…

Dita e dyte

Pas mengjesit te bollshem pergatitemi per rruge, sigurohemi te kemi me vete ushqime dhe uje te pishem dhe fillojme udhetimin ne kembe per ne Theth, i cili zgjat rreth 6-7 ore. Do ngjisim e zbresim majat e mrekullueshme te Alpeve Shqipetare, do takojme turiste qe vijne nga te gjitha anet e botes dhe pa e ndjere fare lodhjen do arrijme ne Theth ku na pret nje tjeter tradite shekullore e ruajtur me fanatizem e dashuri nga vendasit.

Pas drekes te karakterizuar nga bujaria e mikpritja e malesoreve pasditen ja dedikojme eksplorimit dhe vizitave te lumenjeve te mrekullueshem qe derdhen nga majat e Alpeve prej shekujsh. Pas perendimit te mrekullueshem te diellit qe te duket se i jep butesi edhe maleve krenare na shoqeron drita e henes drejt bujtines ku eshte shtruar darka me ushqime te shijshme e te shendetshme.

Keshtu mbyllim dhe nje tjeter dite plot aventura per tu zgjuat diten e trete te turit e cila pas mengjesit dhe pas eksplorimi te zones gjate paradites, na percjell per ne qytetin e Shkodres ku mberrijme rreth ores 19:00pm e cila shenon dhe fundin e kesaj eksperience te mrekullueshme por jo te paperseritshme.

TURI PERFSHIN:

Dy mengjese, 2 dreka dhe 2 darka ne bujtinë në Valbone e Theth.

Transporti:

Nga Shkodra (me furgon) ne Koman e nga Komani me tragetin Berisha deri në Fierzë dhe pastaj nga trageti në Valbone ( me furgon)
Diten e dyte nga Thethi ne Shkoder ( me furgon).

Guida gjatë gjithë udhëtimit:

Guida eshte njohëse e mirë e terrenit dhe e gjuhes angleze dhe sherbimi kushton 45 euro per cdo person. Pagesa e guides nuk eshte e perfshire ne cmim, ajo behet CASH ne diten e fillimit te turit.

Kosto e turit është 169 euro/person.

Fjetja e Ushqimet:
Behen ne bujtinat me te mira në Valbone e Theth.

Vështirësia e Turit:

Eshtë mesatare, nga 1-shi deri tek 10-ta, vlersohet me 6.

Keshillohet për mosha nga 14-65 vjeç më dëshirë eksploruese dhe fizik të përballueshme ne ecje.

Këshillat: Te mbani me vete një shishe ujit 1.5L ne nje çantë shpine dhe kapele e syze qe te mbroheni ndaj diellit si dhe aparatin per fotot duke mos harruar as veshjet sportive per 3 ditë.

 

Shenim i rendesishem!

Ju mund ta rezervoni kete tur duke plotesuar formen e meposhtme dhe te kryeni pagesen nepermjet PayPal.

Kujdes! Mos beni pagesa tek persona te panjohur ne rrugen drejt Komani apo drejt Fierzes, qe perpiqen tju shesin ture apo bileta te falsifikuara.

NE PRANOJME PAGESA VETEM ONLINE NEPERMJET PAYPAL, OSE CASH NE TRAGETIN BERISHA / ANIJEN DRAGOBIA.

""
1
Reserve Albanian Alps Tour.
Nameyour full name
Phoneyour country prefix too
How many persons?up to 3
Travel Date
Commentsmore details
0 /

Persons : [(field10*169)]
Paypal Fee :[(field10*169)*0.05]

Albanian Alps TourNo. PersonsTotal Price
Tour costs 169 Euro/Person[field10][(field10*169)+(field10*169*0.05)]

You will be redirected to PayPal to complete the payment.

Previous
Next

Ture të tjera.

 

Tur 1 ditor ne liqenin e Komanit

Tur 1 ditor ne liqenin e Komanit

Tur 1 ditor tek Liqeni i Komanit, All Inclusive Cmimi 26 Euro eshte per te gjthe ata qe rezervojne turin dhe bejne pagesen online nepermjet PayPal ose Credit apo Debit Card. Nese deshironi te paguani CASH cmimi eshte  29 Euro ose 3500 Lek. Gjate 25 viteve kemi...

Shtepi pritje prane liqenit

Shtepi pritje prane liqenit

Shtepi pritje Udhetimeve tona ju shtohet edhe sherbimi i akomodimit ne shtepine e pritjes per turiste te huaj apo vendas, te cilat deshirojne te kalojne me teper kohe ne Liqenin e Komanit. Shtepia e pritjes ndodhet 40 minuta larg me lundrim me varke nga terminali i...

Cfare duhet te dini para se te vizitoni Liqenin e Komanit.

Cfare duhet te dini para se te vizitoni Liqenin e Komanit.

Perpara se te niseni per udhetim ne Liqenin e Komanit, ose te Fierzes kini parasysh dhe merrni masa per disa gjera kryesore ( keto keshilla jane te vlefshme edhe per ju qe planifikoni te vizitoni Thethin ose Luginen e Valbones ) : Merrni rroba te pershtashme, duhet te...

Pick up nga Shkodra, Tirana dhe Valbona

Pick up nga Shkodra, Tirana dhe Valbona

Pick up nga Shkodra, Tirana dhe Valbona Komani Lake Ferry Berisha ju mundeson transportin nga Shkodra, Tirana dhe Valbona, drejt terminalit te Komani ose Terminalit te Fierzes   Cmimet jane si me poshte : Tirane - Koman => 10 Euro / 1400 LekeTirane - Koman -...